{"slides_column":"2","slides_scroll":"1","dots":"false","arrows":"true","autoplay":"true","autoplay_interval":"5000","loop":"true","rtl":"false","speed":"2000","center_mode":"false"}
Dauphin Kings Neepawa Natives OCN Blizzard Portage Terriers Selkirk Steelers Steinbach Pistons Swan Valley Stampeders Virden Oil Capitals Wayway Wolverines Winkler Flyers Winnipeg Blues

Former Steelers Werbowski Earns All CIS Rookie team Honours

Varsity Blues first-year defenceman, Lane Werbowski, has been named to the CIS all-rookie team as Canadian Interuniversity Sport handed out its hockey hardware on Wednesday night in Saskatoon.

The PotashCorp University Cup, presented by Co-op, gets underway Thursday at the Credit Union Centre and culminates Sunday at 5:30 p.m. Saskatchewan time with the national final, live on Sportsnet ONE. 
 
University Cup website: www.universitycup.ca

A native of Winnipeg, Man., Werbowski had a strong rookie campaign for the Blues men’s hockey team, finishing 10th among OUA blueliners in scoring having collected 18 points on seven goals and 11 assists.

The former Selkirk Steeler is studying economics at the University of Toronto and was named a member of the OUA all-rookie team two weeks ago.

Other award recipients this evening included:

Senator Joseph A. Sullivan Trophy (player of the year): Lucas Bloodoff, Saint Mary’s
Defenceman of the year: Pierre-Luc Lessard, UQTR
Goaltender of the year: Kurtis Mucha, Alberta                
Clare Drake Award (rookie of the year): Mitch Porowski, Carleton
R.W. Pugh Award (most sportsmanlike player): Jordan Hickmott, Alberta
Father George Kehoe Memorial Award (coach of the year): Trevor Stienburg, Saint Mary’s
Dr. Randy Gregg Award (hockey, academics & community service): Jordan Knox, UPEI
 

First Team All-Canadians

G         Kurtis Mucha                 Alberta            3          Sherwood Park, Alta.              
D         Pierre-Luc Lessard     UQTR              4          Thetford Mines, Que.              
D         Michael D’Orazio         Saint Mary’s    2          Richmond Hill, Ont.    
F          Lucas Bloodoff            Saint Mary’s    3          Castlegar, B.C.           
F          Félix Petit                      UQTR               3          Jonquière, Que.          
F          Blair Macaulay             Manitoba          4          Winnipeg, Man.                       
 
Second Team All-Canadians
 
G         Ryan Daniels               Laurier                4          Pickering, Ont.             
D         Jesse Craige               Alberta                3          Edmonton, Alta.          
D         Christopher Owens    Acadia                 3          St. John’s, Nfld.                     
F          Justin Larson               Waterloo            2          Buckhorn, Ont.                       
F          Andrew Clark                Acadia                4          Brandon, Man.            
F          Kyle Bortis                    Saskatchewan  4          Saskatoon, Sask.          
           
All-Rookie Team
 
G         Bryce O’Hagan             UOIT                 1          Burlington, Ont.         
D         Neil Manning                UBC                  1          Nanaimo, B.C.            
D         Lane Werbowski        Toronto            1          Winnipeg, Man.                     
F          Mitch Porowski            Carleton           1          Ottawa, Ont.                
F          Mike Cazzola                Acadia              1          Guelph, Ont.             
F          James Henry               Manitoba          1          Winnipeg, Man.